Gürültü Kirliliği

Tülay Akyol
Albümün müzikal kalitesinin yanı sıra iki önemli özelliği daha var. İlki, albümdeki tüm şarkıların Türkçe olması. İkincisi ise gündemin ağır bir eleştirisi niteliğinde olması.

Murder King’in uzun süredir beklenen ilk albümü Gürültü Kirliliği 4 Mart'ta çıktı. Murder King yeni bir grup değil. Yıllardır kendi dinleyicisinin yakından tanıdığı ve sahne performanslarını takip ettiği bir cover grubu iken şimdilerde Gürültü Kirliliği albümü ile daha büyük bir kitleye ulaşma yolunda.

Albümün müzikal kalitesinin yanı sıra iki önemli özelliği daha var. İlki, albümdeki tüm şarkıların Türkçe olması. İkincisi ise gündemin ağır bir eleştirisi niteliğinde olması. Albüm barış, özgürlük, eşitlik ve demokrasi uğrunda hayatını kaybedenlere adanmış. Bu kadar sert ve güçlü bir sound'la özellikle Türkçe sözlü ve duyarlı parçalar yapan heavy metal grupları yok. Bu yüzden albümün bu anlamda ayrıcalıklı bir yönü de var. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki şarkıların sözleri 2010-2012 yılları arasında yazılmış. Grup Gezi olaylarıyla şiddetlenen olaylara tepki olarak sanatın duyarlılığını popülist bir yaklaşımdan uzak, kendi tarzlarında yapılabilecek en iyi müzik kalitesiyle birleştirip üzerine düşeni yapmış.

“Bu Daha Başlangıç” introsuyla açılan albümde “Susma”, “Demokrasi”, “Kabusun Sonunda”, “Dinlediğim Masallar”, “Boykot”, “Mutsuz Son”, “Bir Kez Daha”, “Bağnaz”, “Kindar”, “Mücadeleye Devam” adlı parçalar var.

İlk klipleri Demokrasi adlı parçaya çekilmiş. Klipte Gezi Olayları başta olmak üzere gerçek görüntüler kullanılmış. İkinci kliplerini Boykot adlı parçaya çekmeleri beklenen grubun klipleri televizyon kanallarında yayınlanmıyor. (Murder King, "Demokrasi" klibi: ">)

Grup üyelerini farklı dönemlerde farklı gruplardan da tanıyoruz. Vokalde Can Uzunallı, gitarda Fırat Öz ve Özsen Deneç, davulda Onur Akça var. Albüme ‘Kabusun Sonunda’ parçasında Ayşe Saran konuk sanatçı olmuş.

Grup elemanlarının albüm başarısının yanı sıra sahne performanslarının da mutlaka izlenmesi gerek. Sahnede çok yüksek enerji ile pozitif bir performansları var. Konser ve turne programlarını kendi Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz.