Şekersiz

Tülay Akyol
İki farklı zamandan iki farklı çift… Oldurulmaya çalışılan bir yaşam. Bizim dışımızda gelişen olaylara tepkimiz-tepkisizliğimiz… Seyirci kalışımız ve gitgide silikleşmemiz… Belki de görünmez olmamız. Kendi hayatlarına tepkisiz kalan insanlar, onları sahneden izleyen sessiz gözler ve tüm bunların hepsine seyirci olan bizler… İç içe bir sessizlik.

Beyoğlu’nun merkezinde, Asmalı Mescit’te bir ara sokaktayız. Tarihi bir binanın 2. katına çıkıyoruz. Bizi “ev sahipleri” Kerem Bey ve Handan Hanım karşılıyor. Eski mobilyaların olduğu bir salona geçiyoruz. Yerimizi seçip oturuyoruz. Dışarıdan günlük hayatın sesleri duyuluyor. Birileri kahvesini çayını içerken biz yerlerimizi alıp beklemeye başlıyoruz. Asmalı Sahne’deyiz. Ev sıcaklığında bir oyun izlemeye hazır mısınız?
Tiyatro Yan Etki dört kişilik son oyunları Şekersiz ile sezonun ilk gösterimini yaptı. Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun yazıp yönettiği oyunda, oyuncuya Başak Kıvılcım Ertanoğlu, Aslıhan Erguvan ve Görkem Kasal eşlik ediyor. 

Oyun, sıradan diye düşündüğümüz bir çiftin sıradan konuşmalarıyla başlıyor. Rutin bir günlük yaşam hissi uyandıran ilk sahnenin ardından oyunun yönü bir anda değişiveriyor. Yıllanmış bir çiftin gülümseten hikayesini izlemeye hazırlanırken, hayata yeni atılmış ve pek çok şeyle yüzleşmek zorunda olan genç bir çiftle karşılaşıyoruz. Sorunsa hep aynı… İletişimsizlik.
İki farklı zamandan iki farklı çift… Oldurulmaya çalışılan bir yaşam. Bizim dışımızda gelişen olaylara tepkimiz-tepkisizliğimiz… Seyirci kalışımız ve gitgide silikleşmemiz…  Belki de görünmez olmamız. Kendi hayatlarına tepkisiz kalan insanlar, onları sahneden izleyen sessiz gözler ve tüm bunların hepsine seyirci olan bizler… İç içe bir sessizlik. Oyun biter ve hayata geri dönülür.
  Oyuncular sahne üzerinde zor olanı başararak komediyi ve dramı aynı anda hissettirebiliyor. Bir yandan ortamın gerginliğini sezerken bir yandan da kahkahalara boğuluyorsunuz. Paralel sunulan komedi ve dram… Oyunun başarısı da bu noktada ön plana çıkmış. Metin bu birlikteliği oyun boyunca sürdürüyor.  

Oyunda kullanılan dekor, kostüm, aksesuar ve müzik oldukça mütevazi ve sıcak. Fakat oyunun tanıtım fragmanının oyunun bütünündeki komedi havasını yansıtmada yetersiz kaldığını belirtmek gerekir. Çünkü mizah anlayışı oldukça yüksek bir metin ve oyunculuk ile karşı karşıyayız.
İlk gösterimini alternatif tiyatroların düzenlediği Altfest kapsamında yapan grup, zaman zaman farklı sahnelerde gösterimler yapsa da düzenli olarak her Cuma saat 20.30’da Asmalı Sahne’de oynamaya devam ediyor.